Дахові котельні – гідний варіант децентралізованого (автономного) теплопостачання. Компактні установки котелень обладнають на заздалегідь підготовленій підставі даху або встановлюють безпосередньо на покрівлях будинків і споруд. Вони забезпечують безперебійну подачу тепла і гарячої води. Це альтернативне рішення проблеми теплопостачання в містах, де подача централізованих джерел обмежена або недоцільна, на об’єктах, де неякісне енергопостачання може порушити технологічний процес.
Перед початком робіт з модернізації дахової котельні, замовник запрошує кваліфікованих фахівців, щоб зробити детальний аналіз доцільності такої установки. Проектна організація не починає роботи з проектування без наявності у замовника спеціальних дозволів на встановлення та використання автономного теплопостачання.
Упевнившись в наявності відповідних документів, проектувальники виробляють всі необхідні розрахунки з урахуванням виконання обов’язкових умов щодо створення та експлуатації обладнання подібного роду. На першому етапі проектування розраховується загальна теплова потужність котельні з урахуванням цільового призначення і висоти будівель. Важливо, щоб загальна потужність котельні не перевищувала реальні потреби споруд, на яких вона встановлена. Від цього показника залежить тривалість служби обладнання і ефективність його роботи.
В даний час дахові котельні досить поширені конструкції. Вони широко використовуються в промислових і побутових цілях. Установки котелень застосовують для забезпечення гарячою водою і теплом виробничих будівель, побутових, адміністративних установ і житлових будинків.
Теплопостачання житлових будинків від дахових котелень, передбачає використання безпечних і екологічних водогрійних котлів. Водогрійні котельні установки доцільно встановлювати на плоских дахах та горищах. При монтажі котельні слід враховувати дуже істотну деталь: підставою підлоги котелень не може служити перекриття будинку. Порушення цієї умови, може мати згубні наслідки не тільки для котельні, але і для збереження цілісності самої будівлі. Крім того, не припустимо, щоб примикає частина споруди, служила одній зі стін для дахової котельні.
При проектуванні автономної котельні, необхідно вжити заходів щодо зниження шуму і вібрацій від працюючого на даху устаткування. Для цього в конструкціях котелень використовують технологію «плаваючої підлоги», а на трубопроводах встановлюють спеціальні віброкомпенсаторамі.
Установка автономних котелень на адміністративних будівлях, побутових приміщеннях і громадських спорудах допускає застосування двох типів котлів: водогрійних, і парових. Технічні характеристики застосовуваних котлів повинні відповідати вимогам щодо використання їх для роботи на дахових котелень. Основні показники для водогрійних котлів: теплова потужність (3 мВт) і температура води (не вище 1150С). Для парових котлів важлива гранична величина тиску насиченої пари в котлі, вона становить 0,7 кгс / см, що дорівнює 0,07 МПа.
Особливі вимоги висуваються до роботи газового обладнання дахових котелень. Тиск газу для роботи котелень, установлених на виробничих будівлях, має відповідати вимогам СНиП 2ю04.08., І не може перевищувати 5 кПа для котелень, розташованих на громадських і житлових будівлях. За зовнішній стіні і в приміщенні самої котельні газопровід проходить відкрито, в місцях зручних для обслуговування.
Незважаючи на полегшену конструкцію автономної котельні, проектувальники враховують тип покрівлі, її характеристики для безпечного монтажу та експлуатації котельні. Покрівля з ухилом більше 10% повинна бути обладнана ходовими містками і поручнями з негорючих матеріалів. Установки дахових котелень, незалежно від призначень будівель, можуть розташовуватися на висоті до 36, 5 метрів включно. При необхідності установки автономної котельні на дахах споруд заввишки більше 36, 5 метрів, замовник повинен отримати спеціальний дозвіл протипожежної служби і узгодити проект з місцевими органами влади.
Існують і деякі обмеження для застосування автономних котелень на покрівлях будинків. Нормативно-правові акти забороняють установку та експлуатацію дахових котелень на наступних будівлях і спорудах: дитячих дошкільних установах, школах і навчальних закладах; будівлях лікарень і поліклінік; будинках відпочинку, санаторіях і пансіонатах; над, а також суміжно з приміщеннями громадських, побутових і адміністративних споруд, з перебуванням в них більше 50-ти осіб; над виробничими будівлями і складськими приміщеннями категорій «А» і «Б» (підвищеної вибухо- і пожежонебезпеки).
У порівнянні з централізованим теплопостачанням, використання дахових котелень має ряд переваг:
- значне підвищення енергоефективності через відсутність теплотрас, в яких втрати від виробленого кількості тепла часто перевищують 30% показник;
- за рахунок повної автоматизації технологічного процесу дахових котелень, досягається точна підтримка температури води, що подається в систему і економну витрату гарячої води (з мінімальними втратами по мережі);
- котельні на дахах будинків розумно і вигідно використовувати в мегаполісах великих міст, де щільність забудови і висока ціна на землю роблять зведення наземних котелень економічно недоцільними, а іноді – об’єктивно неможливими;
- будівництво автономних котельних установок на дахах будівель вигідно і в екологічному аспекті, так як зменшує забруднення нижніх шарів атмосфери, дозволяючи продуктам згоряння розсіюватися високо над землею.
Розрахунки, проведені фахівцями показали, що 1 Гкал тепла, що виробляють дахові котельні, майже в півтора рази нижче вартості тепла, що виробляється централізованими системами теплопостачання. Приймаючи рішення використовувати автономне теплопостачання, замовник економить не тільки гроші, але і час. Йому не потрібні дорогі розрахунки і узгодження на приєднання до існуючої теплової магістралі. Видаткова частина замовника передбачає витрати на капітальне будівництво, запуск і експлуатацію котельні.
Завдяки повній автоматизації дахових котелень, які виробляє наша компанія, замовник може виключити присутність чергового оператора в приміщенні котельні. При здачі об’єкта в експлуатацію ми забезпечуємо надійний захист котельні від несанкціонованого проникнення. Налагоджена робота диспетчерської, куди надходить інформація з котельні, дозволяє стежити за якісної і безперебійної роботою установки. При виникненні неполадок або збоїв в роботі обладнання черговий диспетчерської служби негайно направить бригаду сервісного центру, закріплену за вашої котельні.