Прибудовані котельні

Прибудована котельня, як і випливає з самої назви, це котельня, яка прибудована до будівлі, можливо і іншого призначення. При цьому загальну теплову потужність прибудованої такої котельні слід досить точно розрахувати. Вона не повинна перевищувати теплових потреб самої будівлі, для чийого теплопостачання вона і призначена. При цьому іноді, при відповідним чином проведеному техніко-економічному обгрунтуванні, допускалися можливість використовувати прибудованих автономну котельню для забезпечення теплом хоч і декількох будівель – але за умови, що теплове навантаження таких додаткових споживачів не перевищує теплового навантаження самого основного будівлі.

Для котелень, які були прибудовані безпосередньо до виробничих будівель (промисловим підприємствам, громадським або адміністративним установам) важлива сумарна теплова потужність всіх встановлюваних в «прибудовах» котлів, але продуктивність окремого котла. Такі котельні повинні бути розташовані вздовж стін будівлі, а горизонтальна відстань від будь-якої стінки котельні до ближнього отвору повинно перевищувати двох метрів. Вертикальна відстань найближчого отвору до перекриттів котельні повинно бути не менше восьми метрів.

Є деякі особливості для котелень житлових приміщень. Для таких будівель також допустимо влаштовувати прибудовані котельні. Але при цьому, їх допускається проектувати, застосовуючи водогрійні котли, що генерують температуру води не більше 115 градусів за Цельсієм. Теплова потужність котельні при цьому повинна бути не більше трьох МВт. Неприпустимо проектування прибудованих котельних, що примикають безпосередньо до будь-яких житлових будинків – з боку під’їздів або з боку стіни з віконним прорізом, якщо відстань, що вимірюється від зовнішньої стіни такої котельні до ближнього вікна приміщення буде менше чотирьох метрів, а відстань від перекриттів котельні до ближнього вікна житлового приміщення буде менше восьми метрів.

Для будівель громадського, адміністративного та побутового призначення допустимо проектувати прибудовані котельні за умови застосування:

  • водогрійних котлів з нагріванням води до 115 градусів за Цельсієм;
  • парових котлів, що мають тиск пари менше 0,7 кгс / см і при цьому відповідала умовам виду: (t – 100) * V <100 (для кожного котла; t – температура робочого пара, в град; V – об’єм парового котла, в кубічних метрах).

Слід пам’ятати Замовникові, що не допускається також розміщувати такі котельні:

  • біля стін будівель шкіл та інших дошкільних дитячих установ, корпусів лікувальних і оздоровчих закладів з цілодобовим перебуванням пацієнтів, клієнтів (наприклад, лікарень або ж поліклінік), спальних корпусів в санаторіях і будинках відпочинку, зимових оздоровчих таборах;
  • у приміщень будівель громадського, адміністративного та побутового призначення в разі одночасного перебування понад п’ятдесят чоловік в них.

Прибудовані котельні для будівель (житлових і громадських) повинні мати підводять лінії для природного газу з тиском до п’яти кПа. Для виробничих будівель є СНиП 2.04.08, вимоги яких також повинні бути витримані. Відкриті ділянки постачає паливом газопроводу повинні бути прокладені вздовж зовнішньої стіни будівлі, по простінку шириною від півтора метрів.

Будинки для прибудованих котелень виконуються як в стаціонарному варіанті, так і в блочно-модульному. Будинки й споруди стаціонарного типу можуть зводитися (на майданчику самого Замовника) як з легко збираються конструкцій (типу широко застосовується «сендвіч»), так і з залізобетонних заводських конструкцій та ін. Блочно-модульний варіант будівництва котельні дозволяє готові модульні блоки поставляти відразу ж на майданчик в заводському виконанні або ж повністю готовими до експлуатації. Стиковка та під’єднання до комунікаційних мереж проводиться вже на майданчику – кваліфікованої бригадою монтажників від Виконавця.

Приклади комбінування котелень (при модульному підході):

  • прибудована котельня з функціями джерела тепла для опалювальних або ж технологічних цілей (теплоносій – нагріта вода, діатермічне масло, насичений пар), вона зажадає енергоживлення для власних потреб;
  • прибудована котельня з модулем когенераційної установки на основі газового (дизельного) агрегату для опалювальних або ж технологічних цілей (теплоносій – нагріта вода, діатермічне масло, насичений пар), забезпечує електроенергією «сама себе»;
  • прибудована котельня з модулем парового турбогенератора для виконання функцій джерела тепла для опалювальних або ж технологічних цілей (теплоносій – нагріта вода, діатермічне масло, насичений пар), забезпечує електроенергією розподільну мережу, власні потреби, вимагає електроенергію від мережі (іншого джерела) при запуску в експлуатацію або при виході з ладу модуля;
  • прибудована котельня з модулями парового турбогенератора і когенераційної установки на основі газового або дизельного агрегату для опалювальних або ж технологічних цілей (теплоносій – нагріта вода, діатермічне масло, насичений пар), поставляє енергію, як в розподільну мережу, так і для власної експлуатації.

Такі основні функції, призначення, типи пристрою прибудованих котелень.