Вбудовані котельні

Що таке вбудована котельня? Це котельня, яка вбудована в будівлю, призначене для інших цілей, причому поверх, на якому встановлена ​​котельня, значення не має. Вбудовані котельні встановлюють в споруджуваних або реконструйованих будинках в тих випадках, коли централізоване теплопостачання не може бути використано. Як правило, неможливість підключення до центрального опалення повинна бути обгрунтована відсутністю практичних можливостей або техніко-економічною доцільністю, яку підтверджує відповідний розрахунок.

Вбудована котельня по своїй теплової потужності повинна відповідати потребам будівлі в теплі, але не перевищувати розрахункового значення. Таким чином, теплопостачання має бути всебічно виваженим. Іноді, при наявності необхідного техніко-економічного обґрунтування, вбудована автономна котельня може обслуговувати кілька будівель одночасно. При цьому необхідно враховувати теплове навантаження, створювану додатковими споживачами – вона обов’язково повинна бути менше, ніж теплова навантаження основної будівлі.

У громадському, адміністративному або побутовому приміщенні можуть бути спроектовані вбудовані котельні, в яких застосовуються водонагрівальні котли, температура нагрівання води в яких не перевищує 115 градусів за Цельсієм. Якщо котли парові, то максимальний тиск, що створюється насиченою парою, має бути в межах 70 кПа. Є обмеження і по тепловій потужності, яку може мати автономна вбудована котельня. Якщо даний об’єкт розташовується в громадському, адміністративному або побутовому приміщенні, а котли використовують рідке або газоподібне паливо, максимально допустиме значення теплової потужності – 3 МВт. У разі, коли котли використовують тверде паливо, потужність дозволяється не більше 1,5 МВт.

Вбудована котельня не може бути розміщена в житловому багатоквартирному будинку, в школі або дошкільному закладі, в лікувальних установах (лікарнях і поліклініках, якщо хворі перебувають там цілодобово), в спальних корпусах санаторію або інших закладів відпочинку та оздоровлення.

Крім того, не можна розташовувати вбудовану котельню на дахах або в підвалах будівель адміністративного, громадського або побутового призначення, а також суміжно з такими будівлями. Втім, тут є застереження – це умова діє, якщо будівля розрахована на перебування понад 50 осіб одночасно. Таким чином, умова не поширюється на невеликі будови. Також вибухопожежної та пожежної небезпеки обмежує можливості установки вбудованої котельні на дахах і в підвальних приміщеннях виробничих будівель і складів, якщо вони відносяться до категорій “А” або “Б”.

Якщо котельня вбудована в житловому або громадському будинку, природний газ повинно проводитися через під тиском, що не перевищує 5 кПа. Підведення газу до будівель виробничого призначення регламентують вимоги СНиП 2.04.08. Для відкритої ділянки або ділянок газопроводу повинен бути відведений простінок, мінімальна ширина якого – 150 сантиметрів. Прокладка повинна проводитися по зовнішніх стінах. Вбудована котельня необхідна для того, щоб виробляти теплову енергію, яка виражається в гарячій воді, гарячому діатермічним маслі, насиченому або перегрітому парі, в електриці. Крім того, якщо існує необхідність, котельня може забезпечити необхідну охолоджуючу потужність.

Як можуть комбінуватися котельні і складатися модулі:

  • Використання вбудованої котельні обумовлено необхідністю виробляти тепло, призначення якого – технологічне або опалювальне. Найбільш часто в якості теплоносія користуються гарячою водою, гарячим діатермічним маслом, насиченою або перегрітою парою. Енергоживлення здійснює розподільна мережа або будь-якої власне джерело.
  • Використання вбудованої котельні з модулем (когенераційна установка – в якості бази газовий двигун або дизельний агрегат). Є джерелом тепла, його призначення – технологічне і опалювальне. Теплоносії аналогічні першому пункту. Особливість даної котельні в тому, що вона більш автономна, так як сама виробляє електроенергію для своєї роботи.
  • Використання вбудованої котельні з модулем у вигляді парового турбогенератора. Цілі виробництва тепла опалювальні і технологічні. Теплоносії не відрізняються від представлених в попередніх пунктах. Особливість системи в тому, що вона може не тільки задовольняти власні потреби в електроенергії, а й постачати електрику при підключенні до розподільної мережі. Якщо модуль виходить з ладу, а також при першому запуску необхідна електроенергія від зовнішнього джерела.
  • Використання вбудованої котельні, що комбінує такі модулі, як паровий турбогенератор і когенераційну установку. Особливість системи полягає в тому, що модулі здатні забезпечити безперебійну автономну роботу котельні навіть в тому випадку, якщо відбувається поломка одного з модулів. Тепло виробляється в опалювальних і технологічних цілях, і, крім того, генерується електроенергія, яка може подаватися в розподільні мережі.